Stohování

Jako další krok směřování vývoje u DCN bychom vám rádi představili i možnost stohování u vybraných prvků řad S5750E (s 10G porty)/CS6200/CS6500 pomocí technologie Virtual Switch Framework (dále jen VSF), která rozšiřuje již tak bohatý feature-set switchů DCN. Jedná se o technologii, kterou naleznete především u velkých hráčů v networkingu, jako jsou Cisco (Virtual Switching System), HPE (Intelligent Resilient Framework), Juniper (Virtual Chassis) nebo Huawei (iStack). Je důležité zmínit, že tento nový feature set je součástí DCN OS a není nijak separátně licencován. 

VSF je technologie, která virtualizuje několik fyzických DCN switchů do jednoho logického celku. Díky VSF tvoří tento stoh switchů jeden uzel sítě s centralizovaným management-plane a control-plane. Výkon a hustota portů tohoto virtualizovaného zařízení jsou díky VSF značně navýšeny. VSF také přináší jednodušší správu pro síťové administrátory a vyšší spolehlivost. VSF zvyšuje propustnost a hustotu portů v rámci stohu bez navýšení nároků na správu a management sítě. V porovnání s tradičním řešením L2/L3 sítí přináší VSF celou řadu výhod:

  • v síti se chová jako jeden L3 uzel bez potřeby protokolů VRRP/HSRP apod.
  • jedno logické zařízení tvořené z několika fyzických switchů vytváří jednoduchou topologii bez smyček a tedy bez potřeby L2 protokolů z rodiny STP
  • fyzické switche jsou do VSF propojeny pomocí standardních 10G/40G portů
  • jednodušší a bezvýpadková topologie pro rozlehlejší sítě s využitím LACP

 

VSF v kombinaci s 802.3ad (Link Aggregation Control Protocol) zajišťuje bezvýpadkový provoz v okamžiku, kdy nastane selhání některého switche v rámci stohu. DCN rovněž podporuje rozšíření LACP MAD (Multi-Active Detection), které slouží pro detekci rozpadu stohu, tzv. „split“. V rámci VSF stohu výrobce doporučuje propojit switche do kruhu, nicméně je rovněž podporována topologie daisy-chain. Výrobce doporučuje maximálně 4 zařízení ve VSF pro modelovou řadu S5750E a 2 zařízení pro řady CS6200/CS6500. Switche z modelové řady S5750E a CS6500 se propojují pomocí standardních 10G (SFP+) a 40G (QSFP+) portů. Modelová řada CS6200 má dedikované stohovací 20G (QSFP+) porty, pro které lze použít originální či OEM DAC kabel nebo OEM QSFP+ moduly. Tyto porty lze rovněž použít jako běžné 20G datové porty, ale pouze pro propojení switchů z tého modelové řady. Konfigurační návody a firmware jsou dostupné na ftp.alternetivo.cz (po přihlášení), vždy ve složce pro danou modelovou řadu.

 Příklad VSF topologie

webhostreviewclub.com